مقایسه کالا

پاناسونیک فناوری مدیریت باتری را برای اندازه‌گیری مقاومت الکترونیکی شیمیایی باتری‌های لیتیوم یون پشته‌ای چند سلولی توسعه می‌دهد

اخبار پاناسونیک

پاناسونیک فناوری مدیریت باتری را برای اندازه‌گیری مقاومت الکترونیکی شیمیایی باتری‌های لیتیوم یون پشته‌ای چند سلولی توسعه می‌دهد

پاناسونیک فناوری مدیریت باتری را برای اندازه‌گیری مقاومت الکترونیکی شیمیایی باتری‌های لیتیوم یون پشته‌ای چند سلولی توسعه می‌دهد

فناوری مدیریت باتری را برای اندازه‌گیری مقاومت الکترونیکی شیمیایی باتری‌های لیتیوم یون پشته‌ای چند سلولی با کمک به تسهیل استفاده مجدد و بازیافت باتری‌های لیتیوم یونی، به تحقق جامعه پایدار کمک می‌کند.

اوساکا، ژاپن – شرکت پاناسونیک، امروز اعلام کرد که یک تکنولوژی جدید مدیریت باتری را توسعه داده ‌است که امپدانس الکتروشیمیایی باتری را اندازه‌گیری می‌کند. این یک روش مؤثر برای ارزیابی مقدار باقیمانده باتری‌های لیتیوم - یونی در دستگاه‌ها است.

انتظار می‌رود این فناوری در دستگاه‌های مختلفی که از ماژول‌های باتری لیتیوم یونی یا بسیاری از سلول‌های باتری که در سری‌ها و برای وسایل نقلیه بعدی انباشته شده‌اند استفاده شود. پاناسونیک این فناوری را با همکاری استاد ماساهیرو فوکویی از دانشگاه Ritsumeikan توسعه داده است. سیستم جدید نظارت بر باتری (BMIC)، الگوریتم اندازه‌گیری، و نرم‌افزار را توسعه داده و این در حالی است که دانشگاه Ritsumeikan  همین عملکرد را با استفاده از باتری‌ها مورد ارزیابی قرار داده بود.

کاربردهای کنونی باتری‌های لیتیوم - یونی به سمت حوزه وسایل صنعتی و تحرک باز می‌گردد و اهمیت استفاده مجدد و بازیافت نیز در حال افزایش است. علاوه بر این، این فن‌آوری با هدف فراهم کردن ارزیابی ارزش باقیمانده به وسیله تشخیص خرابی و تخمین شکست براساس آنالیز داده‌های سنجش از دست رفته انجام می‌شود. این امر به تحقق جامعه‌ای پایدار کمک خواهد کرد که در آن باتری‌های لیتیوم - یونی آینده می‌تواند دوباره استفاده و بازیافت شوند.

ویژگی‌های فناوری جدید مدیریت باتری

۱. فن‌آوری BMIC برای انجام اندازه‌گیری‌های امپدانس الکتروشیمیایی بر روی باتری‌های stacked چند سلولی.

۲. اندازه‌گیری امپدانس الکتروشیمیایی با دقت یک‌سان به عنوان ابزار اندازه‌گیری استاندارد.

۳. تکنولوژی درجه‌بندی دما که به تغییرات در درجه‌ حرارت دستگاه‌های عامل، واکنش نشان می‌دهد.

طیف‌سنجی امپدانس متعارف به طور گسترده به عنوان یک روش غیرمخرب برای ارزیابی باتری‌های لیتیوم - یونی استفاده می‌شود. این روش اندازه‌گیری نیازمند یک ابزار اندازه‌گیری دقیق کاربردی و یک محفظه thermostatic است که دمای ثابت باتری را نگه می‌دارد، و برای اندازه‌گیری هر سلول در آزمایشگاه ضروری است.

 فناوری مدیریت باتری

فناوری BMIC برای اندازه گیری امپدانس الکتروشیمیایی بر روی باتری‌های چند پشته انباشته شده می‌باشد.

BMIC معمولی، ولتاژ باتری انفرادی از 6 تا 14 سلول باتری لیتیوم یونی را که در سری انباشته شده اندازه‌گیری می کند. با استفاده از چندین BMIC ، BMS داده ولتاژ سلول باتری را از چند تا 200 سلول متصل به سری دریافت می کند، باتری را نظارت می‌کند و استفاده بی‌خطر از آن را تضمین می‌کند.

تراشه تازه‌ تاسیس‌شده BMIC ، دارای یک تابع اندازه‌گیری امپدانس الکتروشیمیایی ساخته‌شده با استفاده از روش تحریک جریان AC علاوه بر این توابع مرسوم است. اندازه‌گیری امپدانس الکتروشیمیایی با استفاده از مبدل‌های آنالوگ یا آنالوگ کاملا موازی و مدار تحریک جریان متناوب صورت می‌گیرد. این اندازه‌گیری با نوسان پالس از ۰.۱ هرتز تا 5 کیلوهرتز و یک مدار تبدیل جریان مرکب / ولتاژ پیچیده که در BMIC ساخته شده‌است، بدست می‌آید. بنابراین، تراشه BMIC می‌تواند امپدانس الکتروشیمیایی یک باتری را بدون این که پیکربندی فعلی نصب‌شده در باتری تغییر کند، اندازه‌گیری کند.

 

نموداری از طرح کلی BMS و BMIC

شکل 1- نموداری از طرح کلی BMSو BMIC

فناوری جدید را می توان از طریق جاگذاری با BMIC راه‌اندازی کرد.

2- اندازه‌گیری امپدانس الکتروشیمیایی با دقت یک‌سان به عنوان ابزار اندازه‌گیری استاندارد.

تخمین وضعیت توسط طیف‌سنجی امپدانس الکتروشیمیایی با اندازه‌گیری نمودارCole-Cole[ ۵ ] با امپدانس مختلط انجام می‌شود. دانشگاه Ritsumeikan با استفاده از نرم‌افزار measurement و اندازه‌گیری توسعه‌یافته توسط Panasonic، سلول‌های استوانه‌ای لیتیوم - یونی را اندازه‌گیری می‌کند. در نتیجه، تایید شد که نمودار کول - کول را می توان در محدوده فرکانس از ۱ هرتز تا ۵ KHZ با همان دقت استاندارد مورد استفاده در صنعت اندازه‌گیری کرد.

 

نتایج اندازه گیری Cole-Cole

شکل 2- مقایسه نتایج نمودار اندازه‌گیری Cole-Cole و ابزارهای اندازه‌گیری با فناوری جدید

3- تکنولوژی درجه‌بندی دما که به تغییرات در درجه‌حرارت دستگاه‌های عامل واکنش نشان می‌دهد.

مقاومت الکتروشیمیایی باتری‌های لیتیوم - یونی نسبت به تغییرات دما بسیار حساس است. به همین دلیل، اندازه‌گیری با استفاده از ابزارهای اندازه‌گیری اختصاصی در آزمایشگاه با قرار دادن باتری در یک محفظه thermostatic که دمای ثابتی را حفظ می‌کند انجام می‌شود.

ماژول باتری در عمل نمی‌تواند به یک اندازه‌گیری پایدار از امپدانس الکتروشیمیایی دست یابد زیرا دمای محیط تغییر کرده‌است. بنابراین، دانشگاه Ritsumeikan و پاناسونیک یک تکنولوژی تصحیح دما را توسعه دادند که دمای باتری لیتیوم - یون را در طول اندازه‌گیری امپدانس الکتروشیمیایی اندازه‌گیری می‌کند و تغییر دما امپدانس را به دمای استاندارد اصلاح می‌کند.

روش مرسوم:

طیف‌سنجی امپدانس الکتروشیمیایی به طور گسترده به عنوان یک روش غیرمخرب برای ارزیابی باتری‌های لیتیوم یونی استفاده می‌شود. این روش اندازه‌گیری نیازمند یک ابزار اندازه‌گیری دقیق کاربردی و یک محفظه thermostatic است که دمای ثابت باتری را نگه می‌دارد، و برای اندازه‌گیری هر سلول در آزمایشگاه ضروری است.

اپلیکیشن‌های مناسب:

  • دستگاه‌ها و وسایل نقلیه‌ای که از باتری‌های لیتیوم یونی چند پشته‌ای استفاده می کنند. دوچرخه برقی، LSV (وسایل نقلیه کم سرعت)، ماشین آلات ساختمانی و لجستیک و غیره.
  • در آینده وسایل نقلیه برقی ، باتری‌های بزرگ با ظرفیت بالا

برخی از تعاریف:

[ ۱ ] امپدانس الکتروشیمیایی

مقاومت AC حاصل از تقسیم ولتاژ AC باتری به وسیله جریان متناوب. واحد اهم است که برای بیان مقاومت DC بکار می‌رود. به شکل یک عدد مختلط با تبدیل لاپلاس بیان می‌شود.

[ ۲ ] روش تحریک جریان AC

همچنین روش برهم‌نهی AC را نام گذاری می‌کند. شبیه به آنالیز شبکه، روشی برای اندازه‌گیری ویژگی‌های فرکانس امپدانس AC با اعمال جریان متناوب در حین جاروب کردن فرکانس است.

[ ۳ ] SOS حالت شارژ

میزان شارژ باتری. SOC ، درصد ظرفیت باقی مانده نسبت به ظرفیت کامل بار است.

[ ۴ ] soh وضعیت بهداشت)

نرخ نگهداری ظرفیت. soh نسبت بار اولیه و مقدار بار الکتریکی است که در طول زمان کاهش می‌یابد. مقدار بار الکتریکی با روش انتگرال جریان (شمارش کلمب) توسط BMS اندازه‌گیری می‌شود. SOH فعلی را می‌توان با ذخیره مقدار بار در ابتدا و مقایسه آن با مقدار بار فعلی محاسبه کرد. با این حال، soh هیچ ارتباط مستقیمی با پدیده‌های مخرب باتری‌های لیتیوم - یونی مانند خرابی الکترود به دلیل رسوب لیتیوم فلزی (دندریت)و تخریب الکترولیت ندارد. بنابراین ، اندازه گیری SOH برای به دست آوردن مقدار جریان فعلی است و نمی‌تواند SOH آینده را تخمین بزند.

[ 5 ] نمودار Cole-Cole

نمایش پیچیده‌ای از امپدانس AC است و برای ردیابی فرکانس در صفحه مختلط ترسیم شده‌است. همچنین نمودار نایکوئیست نیز نامیده می‌شود. اغلب در طیف‌سنجی امپدانس الکتروشیمیایی برای تجزیه و تحلیل تغییرات امپدانس AC داخلی سلول‌های باتری به کار می‌رود. این نمودار با نام مخترعین آن کنس کول و رابرت اچ کول، نامگذاری شده است.

کلید واژه خبر
نظرات خبر
نظری ثبت نشده است!
اخبار مرتبط

ساخت باریکترین کانکتور باتری پاناسونیک

شرکت پاناسونیک باریکترین کانکتور باتری صنعتی را جهت کمک به بهبود بیشتر در دستگاه های تلفن همراه راه اندازی نموده است.

اخبار پاناسونیک واحد خبر ایده آل 1114

نمایش محصولات جدید پاناسونیک در نمایشگاه IFA2015

شرکت پاناسونیک باشعار (( یک زندگی بهتر، داشتن جهانی بهتر ))در "IFA 2015" محصولات خودرابه نمایش گذاشت.

اخبار پاناسونیک واحد خبر ایده آل 1114

شرکت پاناسونیک ازدوربین4K درنمایشگاه SET EXPO 2015 رونمایی کرد

شرکت پاناسونیک ازدوربین4K درنمایشگاهSET EXPO 2015 رونمایی کرد.

اخبار پاناسونیک واحد خبر ایده آل 1114

شش تکنولوژی جدید در خانه، ابتکار نو پاناسونیک

در این نمایشگاه نشان داده شده است که چگونه توسط تکنولوژی های روز دنیا می توانیم خانه خود را واعضای خانواده مان را با هم به اشتراک بگذاریم.

اخبار پاناسونیک واحد خبر ایده آل 1114

رونمایی پاناسونیک از ربات Tomato-picking و Parallel Link در نمایشگاه بین المللی رباتیک 2015

در این نمایشگاه شرکت پاناسونیک دستاورد های رباتیک خود را درمعرض نمایش قرارداد. دراین نمایشگاه از ربات هایی رونمایی شد که نقش بزرگی را در صنعت می توانند ایفا کنند.

اخبار پاناسونیک واحد خبر ایده آل 1114

پروژه جدید پاناسونیک تحت عنوان (ژاپن زیبا به سمت 2020)

بطورخلاصه باید گفت:"ژاپن زیبا به سمت 2020" یک پروژه ی شش ساله است که در ماه سپتامبر 2014 توسط پاناسونیک راه اندازی شده است.

اخبار پاناسونیک واحد خبر ایده آل 1114

اختراع جدید پاناسونیک اینبار در ساخت تبلت

واضح وشفاف است که کمپانی بزرگ پاناسونیک تاامروز در صحنه های متفاوت خوش درخشیده است واز این ببعد نیز تلاش دارد پای به عرصه های جدید بگذارد وآوازه خود را چندین برابر کند،این شرکت قصد دارد درع

اخبار پاناسونیک واحد خبر ایده آل 1114

بلندگوی مترجم هم‌زمان پاناسونیک

بلندگوی مترجم هم‌زمان پاناسونیک

اخبار پاناسونیک واحد خبر ایده آل 1114

رونمایی از یخچال متحرک پاناسونیک

یخچال هوشمندی که متحرک است و می تواند از فرمان صوتی هم پیروی کند توسط شرکت پاناسونیک در جریان نمایشگاه ایفا ۲۰۱۷ رونمایی شد.

اخبار پاناسونیک واحد خبر ایده آل 1114

دوربین پاناسونیک مدل DC-GH5

دوربین پاناسونیک مدل DC-GH5 از از چهار فرمت ضبط مانند AVCHD و MP4 برای سهولت پخش، یا MP4 (LPCM) و MOV برای سهولت ویرایش حرفه ای استفاده می کند.

اخبار پاناسونیک واحد خبر ایده آل 1114